Masaüstü Rol Yapma Oyunu (RPG) nedir?

En eski oyunlardandır aslında beraberce bir hikaye yazmak. Üç, dört arkadaş ile baştan belirlenen bir konu hakkında, git gide detaylanan, gelişen, belki de arap saçına dönerek takip etmesi imkansız hale gelen bir olay örgüsünü, sadece hayalinde canlandırarak yaratmak.

Masaüstü Rol Yapma Oyunları da aslında aynı meşgalenin daha iyi yapılandırılmış, sınırları belirlenmiş ve kurala dökülmüşüdür. Her oyuncunun bir “karakteri” vardır, ortakça yazılan hikayede başrolü paylaşan bu kendi karakterinin neler dediğini, neler yaptığını; hatta neler düşünüp hissettiğini anlatır oyuncu masadaki arkadaşlarına. “Rol Yapma” burada devreye girer: karakterin rolüne en iyi şekilde bürünmek masada bulunan diğerlerinin, karakteri en iyi şekilde hayal güçlerinde canlandırmalarına yardım edecektir.
Sadece, bir oyuncunun, (“Oyun Yöneticisi”) kendi karakteri olmaz. Bu oyuncu, geri kalan her şeyi canlandırır. Başrol oyuncularının başına gelecek durumlar, bulundukları ortamları masaya anlatır, karakterlerin tanıştıkları yan karakterleri oynar, yapılan eylemlerin başarıya ulaşıp ulaşmadıklarını, bu başarı veya başarısızlığın nasıl tecelli ettiğini anlatarak insanların hayal gücünde tüm olayların canlanmasını sağlar.

Bütün bunların sonucunda, yalnızca bir masa etrafında oturan 4-5 kişilik bir grup, birkaç saatin sonunda hayallerinde beraberce oluşturdukları bir hikayeyi ortaya çıkartmış, bir sonraki oturumda hikayenin nasıl devam edeceğini merak ederek ayrılırlar.

Daha önce Masaüstü Rol Yapma Oyunu oynamadıysanız, METUCON’da açılacak günübirlik oyunlara katılarak deneyimleyebilirsiniz. “Tecrübesiz” oyuncu seviyesindeki oyunların oyun yöneticileri, daha önce hiç masaüstü rol yapma oyunlarına katılmamış oyunculara konuyu anlatmak konusunda gönüllü oldukları için, çekinmeden gelin, oynayın!

Masaüstü Rol Yapma Oyunlarına nasıl kayıt yaptırabilirim?

1- Bilet temin noktalarından RPG Bileti edinin.
2- Oyuna katılmak istediğiniz gündeki oyunlardan 5 tanesini gözünüze kestirin.
3- RPG Oyuncu Kayıt sekmesinden, iletişim bilgilerinizi, biletin içinden çıkan şifreyi ve oyun tercihlerinizi girerek kaydınızı yaptırın.

Oyuncu Kayıtları kapandıktan sonra nasıl kayıt yaptırabilirim?

METUCON’a sabah 10.00 gibi gelerek geç kayıt masasından oyuncu kontenjanları dolmamış oyunlara kayıt yaptırabilirsiniz.

Aynı şifre ile iki güne de kayıt yaptırırsam ne olur?

Aynı şifre ile sadece bir güne kayıt yapılabilmektedir. Eğer kayıt yaptırdıktan sonra fikrinizi değiştirirseniz lütfen bizimle iletişime geçin. Aksi halde, aynı şifre birden fazla kayıt yaptırılması durumunda bizim için en uygun olan şekilde yerleştirilirsiniz.

5 tane tercih belirtmem niçin gerekli?

Oyunlara talebin eşit dağılmayacağını göz önünde bulundurun. Eğer belirttiğiniz tercihlere yerleştirilemezseniz canınızın hiç çekmediği bir oyuna yerleştirilme riskinizi ortadan kaldırmak için 5 tercih belirtmenizi istiyoruz. Katılımcıların önemli bir bölümü, yıllardır kullandığımız güvenilir oyuncu yerleştirme algoritması ile ilk ya da ikinci tercihlerine yerleştiriliyor. Diğer tercihler yığılma durumunda canınızın sıkılmaması için bir önlem.

LARP

Canlandırmalı Rol Yapma Oyunu (LARP) nedir?

Doğaçlama tiyatroda, belirli bir sahne, olay veya konu etrafında kendi rolünüzü yaratır, sahnedeki diğer oyunculara tanıtır ve oynarsınız. Seyircisiz oynandığında doğaçlama tiyatronun en keyifli kısmı, o anda yaratmış olduğunuz bir karakteri diğer oyuncularla paylaşmak ve sizinle paylaşılan karakterlerle etkileşmek, fikir ve konu alışverişi yapmaktır.

Canlandırmalı Rol Yapma Oyunlarında (Live Action Role Playing – LARP) ise bu tiyatro biraz daha önceden ayarlanmıştır. Oyunun başında size oyun yöneticisi ekibi karakterinizi anlatır. Burada, doğaçlama tiyatroda olduğu gibi karakterinizin nerede, nasıl bir olayın ortasında olduğunu öğrenirsiniz. Bununla birlikte, doğaçlama tiyatroda olmayan, diğer karakterlerle (veya en azından bir kısmı ile) ilgili bilgiler ve yapmanız gereken görevler de alırsınız.

Genelde, oynadığınız LARP oyununda bir genel amaç, bir de size ait kişisel amaçlarınız olur. Size ayrılan 3-4 saatlik oyun süresince diğer insanlarla konuşup, karakterinizin tüm kartlarını açık etmeden kozlarınızı oynamanız ve mümkün olabildiğince hem kendi görevlerinizi tamamlamanız, hem diğer bazı karakterlerin elindeki size zarar verecek görevleri engellemeniz, arta kalan zamanınızda da oyunun ana konusuna da katkıda bulunmanız gerekir.
Diplomasi, saray entrikası, dedektiflik hikayelerinden hoşlanıyorsanız, METUCON’da bulunacak LARP’lardan birinde şansınızı deneyin, ve unutmayın; her şey kötüye gitse ve karakterinizin tüm amaçları yok olsa da, oyun bittiğinde saatler boyunca çok eğlenmiş olduğunuzu fark edeceksiniz.

Canlandırmalı Rol Yapma Oyunlarına nasıl kayıt yaptırabilirim?

1- Bilet temin noktalarından LARP Bileti edinin.
2- LARP listesinden bir oyunu gözünüze kestirin.
3- LARP Oyuncu Kayıt sekmesinden, iletişim bilgilerinizi, biletin içinden çıkan şifreyi ve oyun tercihinizi girerek kaydınızı yaptırın.

İstediğim oyun oyuncu kayıt ekranında görünmüyor! Neden?

Oyuncu kontenjanı dolan LARP’lar oyuncu kayıt seçeneklerinden çıkarılır.

İlgimi çeken ya da programıma uyan bütün LARP’lar dolarsa ne yapabilirim?

LARP biletinizin şifresi ile masaüstü rol yapma oyunlarına kayıt yaptırabilirsiniz.

Tüm LARP’lar dolarsa ne yapabilirim?

LARP biletinizin şifresi ile masaüstü rol yapma oyunlarına kayıt yaptırabilirsiniz.

Oyuncu Kayıtları kapandıktan sonra nasıl kayıt yaptırabilirim?

METUCON’a sabah 10.00 gibi gelerek geç kayıt masasından oyuncu kontenjanları dolmamış oyunlara (LARP ya da RPG) kayıt yaptırabilirsiniz. Ancak şunu belirtmekte fayda var: LARP oyuncu kontenjanları oldukça sınırlı olduğu için genelde oyuncu kayıtlarının bitmesine kalmadan tüm LARP’lar dolar.

Aynı şifre ile birden fazla LARP’a kayıt yaptırırsam ne olur?

Aynı şifre ile sadece bir LARP’a kayıt yapılabilmektedir. Eğer kayıt yaptırdıktan sonra fikrinizi değiştirirseniz lütfen bizimle iletişime geçin. Aksi halde, aynı şifre birden fazla kayıt yaptırılması durumunda bizim için en uygun olan şekilde yerleştirilirsiniz.

Aynı şifre ile hem LARP’a hem RPG’lere kayıt yaptırabilir miyim?

Hayır. Lütfen bir önceki soruyu ve cevabını da okuyun.

ODTÜ Yerleşkesine Giriş

ODTÜ öğrencisi ya da mezunu olmayanlar yerleşkeye girişte sıkıntı yaşamamak için ne yapmalı?

Bu sene OHAL kaynaklı ek güvenlik tedbirleri nedeniyle bütün katılımcıların isimlerinin önceden okul yönetimine bildirilmesi gerekmektedir. Lütfen 19 Nisan 23.59’a kadar ziyaretçi kayıt formunu doldurun, doldurtun.

ODTÜ’ye METUCON süresince özel aracımla giriş yapabilir miyim?

Evet, bunun için 19 Nisan 23.59’a kadar ziyaretçi kayıt formunu, araç plakanızı da belirterek doldurmanız gerekiyor.