top of page

Sıkça Sorulan Sorular

 • Masaüstü Rol Yapma Oyunu (RPG) nedir? / What is a Tabletop Role-Playing Game (RPG)?
  Masaüstü Rol Yapma oyunları, bir oyun yöneticisi ve oyunculardan oluşan gruplar halinde oynanır. Oyun yöneticisi, oyun başlamadan önce oyunun oynanacağı zar sistemini belirtir, hikayenin geçeceği evrenden bahseder. Oyun sırasında ise başroldeki oyuncuların başlarına gelen olayları ve çevreyi masaya betimler, yan karakterlere hayat verir ve oyuncuların aldıkları kararlar ve gerçekleştirdikleri eylemleri dünyaya işler. Bu sırada oyuncular ise oynadıkları karakterlere bürünerek hikâyedeki olaylara tepki verir ve masadakilerin bu karakteri hayal güçlerinde canlandırmasını sağlar. Bütün bunların sonucunda, birkaç saat içinde masadan kalkmadan hayallerinde beraberce oluşturdukları hikayeye can veren grup, bir sonraki oturumda hikâyenin nasıl devam edeceğini merak ederek ayrılır. Daha önce Masaüstü Rol Yapma Oyunu oynamadıysanız METUCON’da açılacak günübirlik oyunlara katılabilirsiniz. “Tecrübesiz” oyuncu seviyesindeki oyunların oyun yöneticileri, daha önce hiç masaüstü rol yapma oyunlarına katılmamış oyunculara konuyu anlatmak konusunda gönüllüdürler. Çekinmeden gelin, gönlünüzce oynayın!
 • Masaüstü Rol Yapma Oyunlarına nasıl kayıt yaptırabilirim?
  1- Oyunlara katılabilmek için bilet temin edin. 2- Oyuna katılmak istediğiniz gündeki oyunlardan 5 tanesini gözünüze kestirin. 2- FRP Oyuncu Kayıt formunda, iletişim bilgilerinizi, biletin içinden çıkan şifreyi ve oyun tercihlerinizi girerek kaydınızı yaptırın.
 • Oyun tercihleri nasıl çalışıyor? Neden 5 tercih yapmam gerekli?
  Oyunlarımıza olan talepler eşit olmayabilir. En çok istediğiniz oyunlara yerleşebilmeniz için bunlardan beşini sıralamanızı istiyoruz. Katılımcıların önemli bir bölümü yıllardır kullandığımız güvenilir oyuncu yerleştirme algoritması ile ilk ya da ikinci tercihlerine yerleştirilmektedir. Fazla rağbet gören oyunlarda kontenjanın dolması durumunda sıradaki tercihinize yerleştirebilirsiniz.
 • Aynı şifre ile iki güne de kayıt yaptırabilir miyim?
  Şifreniz yalnızca seçtiğiniz ‘bir’ güne kaydolmanız içindir.. Eğer kayıt yaptırdıktan sonra fikrinizi değiştirirseniz mutlaka bizimle iletişime geçin. Aynı şifreyle birden fazla kayıt yaptırılması durumunda sistemimize en uygun olan şekilde yerleştirilirsiniz.
 • Aynı şifre ile hem LARP’a hem RPG’lere kayıt yaptırabilir miyim?
  Hayır, şifreniz tek kullanımlıktır. Eğer kayıt yaptırdıktan sonra fikrinizi değiştirirseniz mutlaka bizimle iletişime geçin. Aynı şifreyle birden fazla kayıt yaptırılması durumunda bizim için en uygun olan şekilde yerleştirilirsiniz.
 • Tüm LARP’lar dolarsa ne yapabilirim?
  LARP biletinizin şifresi ile masaüstü rol yapma oyunlarına kayıt yaptırabilirsiniz.
 • ODTÜ öğrencisi ya da mezunu olmayanlar etkinliğe gelebilir mi?
  Dışarıdan gelen bütün katılımcıların isimlerinin önceden okul yönetimine bildirilmesi gerekmektedir. Ziyaretçi kayıt formu 27 Nisan 23.59 da kapanacaktır.
 • ODTÜ’ye METUCON süresince özel aracımla giriş yapabilir miyim?
  Evet, bunun için 27 Nisan’a kadar ziyaretçi kayıt formunu, araç plakanızı da belirterek doldurmanız gerekmekte.
 • Etkinliklere nasıl kayıt olurum?
  RPG ve LARP etkinliklerimize internet sitemizdeki “Oyuncu Kaydı” sekmesinde satış noktalarından temin ettiğiniz biletlerdeki kodu kullanarak kaydolabilirsiniz. Kutu oyunları ve Nerd Quiz gibi etkinliklerimize katılmak için etkinlik alanına gelmeniz yeterlidir.
 • RPG kayıtlarını kaçırdım. Geç kayıt alıyor musunuz?
  Etkinlik giriş alanında geç kayıt masamız bulunmaktadır. Sabah 10.00’da etkinlik alanına gelerek geç kayıt masasından oyuncu kontenjanları dolmamış oyunlara (LARP ya da RPG) kaydolabilirsiniz. Not: LARP oyuncu kontenjanları sınırlıdır. Bu nedenle erkenden kayıt olmanızı öneririz.
 • Etkinlik kimlere yönelik?
  Etkinlik alanımız herkese açıktır! RPG ve LARP oyunlarımızın detaylı içerikleri sitemizde bulunmaktadır.
 • Etkinlik alanını gezmek için bilet almalı mıyım?
  Roleplay oyunları kayıtlarımız dışında etkinlik alanını gezmek veya etkinliklere katılmak için bilet almanız gerekmiyor. Gönlünüzce gezin ve eğlenin!
 • METUCON After Party’e nasıl katılabilirim?
  METUCON After Party biletlerimizi etkinlik alanındaki satış standımızda bulunan görevlilerden temin edebilirsiniz.
 • Etkinlik alanında park yeri var mı?
  Evet var, etkinlik alanının önündeki yemekhane otoparkını ve Kültür Kongre Merkezinin otoparkını kullanabilirsiniz. 27 Nisan’a kadar ziyaretçi kayıt formunu, araç plakanızı da belirterek doldurmayı unutmayın.
bottom of page